ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbaciane tańce, czyli jak dziewczyna zmienia się w kobietę

Na początku ubiegłego wieku modne wśród wyższych sfer stało się urządzanie imprez przy herbacie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to wielkie przedsięwzięcie przypominało bardziej weselny bankiet niż typową popołudniową herbatkę.

Sporo informacji jak ma być przygotowana herbaciana impreza, znajdujemy w podręczniku do etykiety autorstwa Emily Post. Nie ulega wątpliwości, że wyższa klasa zarówno starego jak i nowego kontynentu, cechowała się doskonałymi manierami. Całe przyjęcie również musiało być zorganizowane i przeprowadzone z zachowaniem najlepszych zasad bon-tonu.

Herbata z tańcami jest imprezą towarzyską, która nie odbywa się zwykle w domu. Chyba, że jest dość duży.

Okoliczność taka służy zwykle przedstawieniu dorastającej córki. Zostaje ona wprowadzona do towarzystwa jako młoda dama. Musi się zaprezentować jak najlepiej, ponieważ odtąd brana będzie pod uwagę przy ewentualnym kojarzeniu par. Będzie również osobiście zapraszana na inne oficjalne wydarzenia i bale. Dotąd jako dorastająca panienka nie mogła liczyć, że ktoś ją gdzieś zaprosi, ponieważ traktowana była jak dziecko.

Nie dziwi więc fakt, że dla wielu młodych dziewcząt z wyższych sfer, herbata z tańcami to wielkie wydarzenie. Same zaproszenia na takie tańce nie pozostawiały wątpliwości, jaka jest okazja ich organizacji.

Jak wygląda sama impreza taneczno-herbaciana?

Przy organizacji herbaty z tańcami należy wynająć orkiestrę, a następnie ją… schować, czyli przygotować miejsce dla orkiestry tak zlokalizowane, żeby zupełnie nie rzucała się w oczy. Wśród wystroju powinny znajdować się girlandy i bukiety kwiatów. Ozdób musi być wystarczająco dużo, aby sala nie sprawiała wrażenia ubogiej.

Sam dobór sali musi być dostosowany do ilości zaproszonych osób. Zbyt duża sala i nieliczni goście sprawiają wrażenie, że coś poszło nie tak: że część gości nie dotarła. Zbyt ciasne miejsce natomiast sprawia, że nie sposób wygodnie tańczyć. Zasłony w oknach powinny być opuszczone, jeśli impreza odbywa się wieczorem. Sala musi także być w pełni oświetlona. Zadbać należy o służącego otwierającego drzwi podjeżdżających dorożek oraz kolejnego odźwiernego, który otwiera drzwi gościom nim zdążą zadzwonić.

W dobrym tonie jest także zatrudnienie spikera, który zapowiada na głos wchodzących gości z imienia i nazwiska oraz z tytułu. Nowo wprowadzaną do towarzystwa pannę zwykle asystowała jej matka. Obie trzymały się blisko wejścia, gdzie młoda dama była przedstawiana.

Gdy wszyscy już się zgromadzili, rozpoczynały się tańce, które zwykle poprzedzała wprowadzana do towarzystwa dziewczyna.

I tutaj właśnie tutaj pojawia się herbata.

Do picia serwowane mogą być jedynie: herbata, bulion i czekolada. Do jedzenia natomiast: chleb i ciastka. Niedopuszczalne są potrawy gorące, kanapki ani nawet ciasto krojone. Nie może także być alkoholu. W rogu sali znajdować się może stół z lemoniadą lub sokami dla spragnionych po tańcu. Etykieta zaleca, żeby czekolada znajdowała się już w filiżankach ozdobiona na wierzchu bitą śmietaną. Taka powinna być roznoszona wśród gości na tacy przez służbę. Herbata natomiast również powinna być nalewana do filiżanek przez służących, ale goście sami częstują się do niej cukrem, mlekiem i cytryną. Impreza ma charakter stojący, ale należy w pobliżu stołu przygotować kilka krzeseł, żeby goście mogli w razie potrzeby przysiąść na chwilę.

Jak widać jest to dość specyficzne połączenie balu z popołudniową herbatką. Atmosfera jest zarazem oficjalna i swobodna. Są tańce i muzyka, ale nie ma wykwintnych potraw i alkoholi. Wszystko po to by młoda dama mogła się pokazać i zadebiutować towarzysko zanim zaproszona zostanie na prawdziwy bal.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata z pigwą i geranium – przepis

Kresowiacy mają bogatą kulturę nie tylko związaną z twórczością znanych osób z tych regionów ale[...]

Święto Herbaty w Cieszynie, Svátek čaje 2013

Krótka relacja ze Święta Herbaty w Cieszynie (Svátek čaje). Zobacz jak było!

Jak poprawić smak yerba mate?

My chcemy dziś zastanowić się jak wpłynąć na smak yerba matę, który nie do końca[...]

Jak sprawić, żeby kawa zachowała świeżość. 7 porad jak dbać o kawę

W jaki sposób zachować jak najdłużej świeżość kawy ? Jak sprawić by każda filiżanka naszej[...]

10 wielkich herbat chińskich

Dziesięć wielkich herbat to lista zawierająca najsłynniejsze i najbardziej cenione herbaty chińskie. Tradycja przygotowywania spisu[...]

Garbniki w herbacie. Czym są garbniki?

Garbniki , nazywane także taninami, to substancje naturalnie występujące w roślinach, należące do grupypolifenoli (zawierają[...]

Herbata japońska jest bezpieczna. Herbata z Japonii nie jest napromieniowana i nie jest radioaktywna

Po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 roku, wielu czytelników Czajnikowy.pl ma wątpliwości, czy japońska[...]

Od jakiego wieku można pić zieloną herbatę?

Eksperci i lekarze zwykle nie polecają dzieciom picia zielonej herbaty, chociaż w naszej kulturze zdecydowanie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.